Blogowanie #2 Jak ulepszyć blog?

7 marca 2017

Dzisiejszy post stworzyłam głównie na potrzeby nowych osób w sieci. Sama pamiętam, jak jeszcze trzy lata temu gubiłam się między formułkami, kodami html, milionami szablonów i wieloma innymi rzeczami... Nie łatwo było wtedy znaleźć niektóre rozwiązania. Postanowiłam dlatego wznowić podjętą przeze mnie prawie rok temu serię - BLOGOWANIE.Zastanówmy się: co świadczy o oglądalności bloga? Dobra tematyka, lekkie pióro? Oczywiście, ale jednym z ważnych aspektów jest również wygląd. Jak więc sprawić, że nasza strona już na samym starcie zaciekawi i zainspiruje czytelnika?Przejrzysty szablon

Zdecydowanie jest podstawą. Moim zdaniem im wygląd bloga bardziej minimalistyczny, tym lepszy. Zrezygnuj więc z wszelkich kwiatuszków, serduszek i latawców... Pomyśl, jaki kolor ma być Twoim przewodnim i do dzieła. W sieci istnieje wiele stron, które udostępniają za darmo szablony na bloga. Jedną z nich jest  www.blokotek.pl.
Czcionka z polskimi znakami

Ten podpunkt łączy się z poprzednim. Apeluję do wszystkich blogerów: zadbajcie o to, aby font zawierał polskie znaki, nawet jeśli zamierzacie mieć bardziej wyrafinowaną niż Arial czcionkę... Nie muszę chyba mówić, jak to razi w oczy.

Jak dodać nową czcionkę na bloga?

Na początek wchodzimy na stronę Google Fonts i szukamy czcionki, którą chcemy mieć na blogu. Po wybraniu fonta łatwo znaleźć okienko z napisem "Type here to preview text". Wystarczy tam wpisać problematyczne litery i zaobserwować czy czcionka przewiduje je w swoim zbiorze.

Gdy rodzaj już wybrany, klikamy "Select this Font"i otwieramy zminimalizowane okienko. Naszym oczom ukażą się dwa okna: "Embed Font" i "Specify in CSS". W kodzie naszego szablonu wyszukujemy (CTRL+F) "</head>" i tuż nad nim wklejamy kod z pierwszego okienka. Za nazwą czcionki musimy jednak wkleić: "&amp;subset=latin,latin-ext" oraz "/" po "css'".

Teraz wystarczy już tylko wkleić drugi kod w obrębie danego elementu i czcionka znajdzie się na blogu.


Wyjustowane posty

Zawsze zwracam na to szczególną uwagę. Wyjustowany tekst wygląda o wiele spójniej, jest bardziej czytelny i zgrywa się z całością. Oczywiście można się bawić w równanie każdego tekstu, w trakcie pisania. Co jednak, gdy mamy na blogu 300 wpisów? Przyznacie, że edytowanie każdego po kolei byłoby dość uciążliwe... Z pomocą przychodzą nam kody.

Wystarczy wejść na blogger.com, a następnie wcisnąć zakładkę "Motyw". Przed rozpoczęciem edycji szablonu radzę zrobić jego kopię zapasową. Na górze, po prawej stronie wyskoczy okienko "Utwórz/przywróć kopię zapasową". Po kliknięciu wystarczy  kliknąć "Pobierz motyw" i gotowe.

Gdy ten krok już jest za nami, klikamy "Edytuj kod HTML". Po ukazaniu się całego kodu, wpisujemy kombinację klawiszy "CTRL + F" i tam wyszukujemy element ".post-body". Przyjrzyj się uważnie całemu blokowi tego elementu, jeśli znajduje się tam fragment "text-align", zmień "left", "right" lub "center" na "justify". Jeśli nie widzisz takiego napisu, zaraz po .post-body{ wpisz "text-align: justify;".
Wielkość i proporcje zdjęć

Żadnego blogera nie trzeba przekonywać, że w wielu przypadkach zdjęcia robią cały blog. Nie będę się wypowiadać (a przynajmniej na razie), co do ich prezentacji, gdyż sama nie jestem z nich zbytnio zadowolona. Może w przyszłości opanuję tę technikę na tyle, by móc radzić innym.

Sprawa jednak leży w położeniu i wielkości zdjęć. Ważne jest, aby wszystkie miały jednakową szerokość, a najlepiej gdyby dostosowywały się do szerokości wpisów.

Aby zdjęcia znajdowały się na całej szerokości szpalty, polecam zapisywać je w nieco większym rozmiarze (u mnie 1600 px).  Następnie klikamy w Bloggerze zakładkę "Motyw", "Dostosuj", "Zaawansowane" i "Dodaj arkusz CSS". Tam wklejamy kod:
.post-body img {max-width: 100%; height: auto; padding: 5px 0; border: 0;}
Teraz już tylko pozostaje każdemu zdjęciu nadawać oryginalny rozmiar podczas pisania posta i voilà!


Takie rozwiązanie również nadaje spójności blogu, sprawia wrażenie, że cały szablon jest idealnie dopasowany, a autor dokładnie przemyślał jego wygląd.


Spersonalizowany nagłówek

Ten element jest wizytówką bloga, pierwszym obrazem, który wyłania się na pierwszy plan tuż po włączeniu strony. Dodaje on uroku stronie, ale i jest istotnym faktorem, oddziałującym na potencjalnych reklamodawców.

Nie sposób dać przepis na dobry nagłówek, jednak są składniki, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest ładna, ozdobna czcionka (o ile jest tam napis). W internecie możecie znaleźć szereg pięknych fontów, do pobrania za darmo. Wystarczy poszperać. Wasz nagłówek powinien również łączyć się z nazwą, motywem przewodnim bloga.

Ewolucja mojego nagłówka:

Mam nadzieję, że moje rady pomogą niektórym w walce o ładny blog. Jeśli ktokolwiek będzie miał problem ze wstawieniem kodów, instalacją lub czymkolwiek innym, kontaktujcie się w komentarzach. Postaram się pomóc :)Chcecie więcej postów o takiej tematyce?

  • Udostępnij:

Przeczytaj również:

0 komentarze

Jeśli masz jakieś pytanie, zadaj je tutaj - na pewno odpowiem! :)